Opublikowany przez: Monika C. 2019-10-14 12:45:46
Autor zdjęcia/źródło: kaszel w ciąży @Photo by Alicia Petresc on Unsplash
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety sprawiają, że przyszła mama staje się bardziej niż zazwyczaj podatna na infekcje. A każda choroba wiąże się z koniecznością leczenia i przyjmowania leków. Leczenie, zwłaszcza męczącego kaszlu, potrafi być dużo trudniejsze i długotrwałe niż leczenie gorączki i kataru. Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia kaszlu w ciąży, które pomogą mamie, ale nie zaszkodzą dziecku?
Kaszel jest objawem ochronnym organizmu i służy pozbyciu się z organizmu alergenów, bądź śluzu niewytwarzającego się podczas infekcji. To pytanie zadają sobie kobiety, także dlatego, że obawiają się nie tylko skutków ubocznych leczenia ale i tego czy kaszel w sposób mechaniczny nie wpłynie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Zdarza się bowiem, że podczas infekcji z uporczywym kaszlem bolą mięśnie brzucha, czasem pojawiają się nawet zakwasy, jak po intensywnych ćwiczeniach. Obawy są uzasadnione pod koniec ciąży, ponieważ wtedy uporczywy kaszel może być przyczyną przedwczesnego porodu, poprzez wywołanie skurczów macicy. Dlatego kobieta w ciąży nie powinna lekceważyć żadnych objawów infekcji. Im wcześniej rozpocznie się leczenie kaszlu, tym prawdopodobieństwo zastosowania antybiotyków spada, a sama infekcja trwa krócej.
Kobieta w ciąży nie może stosować typowych i najszybciej przynoszących ulgę syropów wykrztuśnych. Często zawierają alkohol, który jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka. Jak więc radzić sobie domowymi sposobami z mokrym kaszlem w ciąży? Jednym ze sposobów, jest znany z dzieciństwa syrop z cebuli lub syrop z czosnku, cebuli i miodu. Terapia nimi potrafi być uciążliwa i dla wrażliwej na zapachy ciężarnej i dla jej otoczenia, ale są to jedne z najbardziej skutecznych naturalnych metod. Innym, już znacznie przyjemniejszym syropem, który można przygotować w domu jest syrop z malin i witaminy C. Jednak, należy pamiętać, ze maliny w dużej ilości mogą wywoływać skurcze macicy, i także zalecana jest ostrożność.
Kaszel suchy (obok kataru) należy do najbardziej dokuczliwych objawów przeziębienia. Nigdy nie wolno go lekceważyć zwłaszcza kobiecie w trzecim trymestrze ciąży, tuż przed rozwiązaniem. W leczeniu suchego kaszlu skuteczna może być przygotowana w domu herbatka z imbiru, cytryny i miodu. Efektem suchego kaszlu są podrażnienia śluzówki gardła i oskrzeli. Ukoi je wypijana zawiesina z siemienia lnianego. Wiadomo też, że w leczeniu suchego kaszlu skuteczne są syropy z prawoślazem, jednak większość z nich zawiera także podbiał, którego kobiety w ciąży powinny unikać. Niewskazane są także leki na bazie aspiryny i ibuprofenu.
Jeśli kaszel w ciąży w nocy męczy także w nocy, dobrze jest ułożyć się nieco wyżej – np. na kilku poduszkach i zadbać o nawilżenie powietrza w sypialni. Sprawdzają się także inhalacje z dodatkiem soli kuchennej lub bezpiecznych w ciąży olejków eterycznych.
Uwaga: jeśli mimo leczenia kaszlu domowymi sposobami, infekcja nie ustępuje lub stan się pogarsza, należy koniecznie zgłosić się do lekarza! Jedynie lekarz może podjąć decyzję o sposobie leczenia i zleceniu odpowiednich dla kobiety w ciąży farmaceutyków.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.